Aktualności

Dzień Europy, czyli święto europejskich państw, które obchodzone jest 5 lub 9 maja. W krajach, które są członkami Rady Europy, a nie są członkami Unii Europejskiej, preferowane jest obchodzenie Dnia Europy 5 maja, natomiast w państwach Unii Europejskiej obchodzi się go oficjalnie 9 maja. Ten dzień został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950. UE nie zawsze była tak duża jak obecnie. Gdy w 1951 roku kraje europejskie rozpoczęły współpracę gospodarczą, w procesie tym uczestniczyły jedynie Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy. Obecnie Unia liczy 27 państw członkowskich. Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej w dniu 31 stycznia 2020 r. Z okazji Dnia Unii Europejskiej uczniowie klas 4-8 przygotowali prace plastyczne, przedstawiające np. flagi państw europejskich, zwroty grzecznościowe w różnych językach, znane nazwiska/ osobowości, narysowali potrawy czy zabytki z różnych krajów europejskich.

Skip to content