Aktualności

10 listopada 2023 roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z tej okazji odbył się apel uświadamiający, że to jedna z najważniejszych dat w naszym kalendarzu. 
Po 123 latach zaborów nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Mogliśmy cieszyć się wolną Ojczyzną. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Pan Ryszard Spyra, Przewodnicząca Rady Miasta Pani Elżbieta Kołodziej, Radni: Pani Barbara Gola, Pani Grażyna Furmanek, Pan Krzysztof Hamerlik, Skarbnik Miasta Poręba Pani Joanna Mucha, Wizytator Delegatury Sosnowiec Pan Kazimierz Horbatowski, Kierownik ds. oświaty Pani Justyna Brzozowska, Kierownik MZEA Pani Ewa Weber.
 
Po wprowadzeniu sztandaru uczniowie odśpiewali hymn Polski w ramach szóstej edycji projektu Szkoła do hymnu. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Nastroje i emocje tamtej epoki zostały przywołane dzięki patriotycznym pieśniom w wykonaniu szkolnego chóru oraz wersom poezji zaprezentowanej przez recytatorów. Podniosła atmosfera tego dnia została podkreślona uroczystym ubiorem całej społeczności szkolnej, którego elementem był biało – czerwony kotylion. 
Po zakończeniu części artystycznej wykład pt. „Antoni Szaper – kierownik i budowniczy szkoły” wygłosił Pan Marcin Bergier. Podczas uroczystości niepodległościowej wzruszający moment miał miejsce przy odsłonięciu tablicy upamiętniającej Antoniego Szapera, budowniczego naszej szkoły. Jego wkład w rozwój edukacji został uczczony, przypominając nam o korzeniach i dziedzictwie, które wspólnie pielęgnujemy. Zaproszeni goście, a wśród nich wnuk Antoniego Szapera Pan Jakub Bulanda wraz z żoną prof. Małgorzatą Bulanda odsłonili tablicę i złożyli wiązanki kwiatów.
Dzisiejszy dzień był wzruszającym przeżyciem, jednoczącym społeczność szkolną w duchu patriotyzmu i szacunku dla historii Polski. Po uroczystościach zaproszeni goście odwiedzili również nasze Muzeum Stara Szkoła.

Skip to content